آپلود عکس
 
نوشته شده توسط : نور محمد امان نژاد

میکروب چیست ؟

میکروبها موجوداتی زنده وبسیار کوچک هستند که در همه جا وجود دارند مثلا روی پوست شما ، در هوایی که تنفس می کنید، در غذاهایی که می خورید و تقریبا در همه جا میکروبها یی حضور دارند .
میکروبها به اندازه ای کوچکند که فقط با میکروسکوپ دیده می شوند .
میکروبها سه نوع هستند باکتریها، ویروسها، قارچها

باکتریها

باکتریها به اندازه ای کوچکند که بیشتر از هزار تا از آنها در یک نوک سوزن جا می گیرد. بعضی از آنها عامل بیماریهایی مثل عفونت های پوست و گوش هستند.

ویروسها

ویروسها بیشتر از یک میلیون بار از باکتری ها کوچکترند آنها می توانند باعث سرما خودرگی و گلو درد شوند. ویروسها شکل هایی شگفت انگیز دارند که با میکروسکوپ های قوی دیده می شود.

قارچها

قارچها میکروب هایی هستند که پوست بدن شما را بیمار میکنند . بیماری کچلی پا، از طریق قارچی هایی ایجاد می شود که در لا به لای انگشتان پا رشد می کنند و باعث زخم شدن پوست می شوند . برای ازبین بردن این قارچ ها از پودرهای مخصوص استفاده می کنند .

حمله باکتریها

بدن شما جای مناسبی برای رشد میکروبها است، زیرا غذای کافی ،حرارت و رطوبت مناسب را که برای میکروب ها ضروری ست دارد. پس از مدتی کوتاه تعداد میکروب ها در قسمت کوچکی از بدن به میلیون ها می رسد. بعضی از باکتری ها از خودشان سم ترشح می کنند و به سلول صدمه می زنند این سم ها می توانند از طریق گردش خون درسراسر بدن منتشر شوند . باکتری ها با سم به سلولها حمله می کنند

نگهبانان

بدن انسان طوری ساخته شده است که معمولا میکروب های مضر نمی توانند به آن آسیب برسانند .مژه ها از ورود میکروب ها به چشم جلوگیری می کنند. حتی وقتی که گریه نمی کنید در چشم شما قطرات اشک ترشح میشود.اشک نه تنها همیشه چشم را مرطوب نگه می دارد بلکه میکروب ها را از سطح چشم می شوید . موها ی کوچک که در بینی هستند میکروب ها را هنگام تنفس نگه می دارند و نمی گذارند که عبور کنند.پوستی که سالم است و زخمی نشده است یک سپر دفاعی در برابر میکرب ها است.هنگامی که عطسه می کنید یا بینی خود را پاک می کنید میکروب ها به همراه مایعی از بینی بیرون می آیند . دهان و گلو همیشه مرطوب ولغزنده هستند و میکروب ها نمی توانند به این مناطق بچسبند . وقتی میکروبی خورده می شود در شکم توسط اسید معده از بین می رود .

نگهبانان دایمی

وقتی بیمار می شوید میکروب ها توسط سلول های سفید خون از بین می روند. یک نوع از این سلول ها لنفوسیت ها هستند که با تولید مواد شیمییایی به نام آنتی بادی میکروب ها را از بین می برند. آنتی بادیها حافظه دارند و میکروب هایی را که قبلا به بدن حمله کرده اند، بخاطر می آورند . این آنتی بادیها در بدن باقی می مانند تا اگر میکروب ها دوباره بدن را مورد تهاجم قرار دادند آنها را از بین ببرد.معنی این پدید آن است که شما به اغلب بیماری ها فقط یکبار دچار می شوید . به این نوع محاغظت در برابر میکروب ها ایمنی می گویند .:: موضوعات مرتبط: علوم تجربي، دانستنی ها
تاریخ انتشار : جمعه چهاردهم مهر ۱۳۹۱ |